THERMELT tavný tmel

Napsal uživatel Martin Maier ml.

Tmelení suků pomocí Thermelt

THERMELT

je vysoce kvalitní tavný tmel na opravu suků, smolníků, prasklin a dalších vad v masivním dřevě a dýze. Jedná se o novou technologii bez nutnosti odvrtávání suků a vad. Za pomocí tavné pistole se nahřeje tmelová tyčinka a vyplní se příslušná vada dřeva. Takto provedenou opravu lze hoblovat, frézovat nebo brousit. Na opravené dřevo lze nanášet mořidlo, barvu, lak a jiné běžné povrchové úpravy na dřevo. Oprava je velmi jednoduchá, časově nenáročná než klasický způsob.

VÝHODY A PŘEDNOSTI NOVÉ TECHNOLOGIEVzorkovnice tyčinek Thermelt

 • velmi nízká pracnost, nic se nevrtá, nic se nelepí
 • nízká časová náročnost na opravu, vytvrzený během sekundy
 • malá spotřeba materiálu na opravu, žádné zbytky, žádný odpad
 • opravený povrch lze po velmi krátké době opracovávat
 • vhodný pro vnitřní a venkovní prostředí
 • pružnost tmelu, pracuje spolu se dřevem
 • nejedovatý výrobek bez zápachu, šetrný k přírodě

CHARAKTERISTIKA TMELU

 • průměr tyčinky: 12 mm
 • délka: 15 cm nebo 30 cm
 • tavná teplota: 140 ºC až 160 ºC
 • tepelná odolnost: od -30 ºC do +120 ºC
 • chemické složení: PA (Polyamid)

Ke stažení: Bružurka inforormace a ceny THERMELT

Máme zkušenosti:

Jelikož se nám jeví použití tavného tmelu THERMEL jako dobrou volbou na opravu masivního dřeva před povrchovou úpravou, chtěli jsme vyzkoušet!

Sestava ThermeltPISTOLE: Dobrou informací je možnost použít jakékoliv tavné pistole, která podporuje průměr tyčinek 12 mm. Rozdíl pistolí je hlavně v komfortu a termoregulace i u hlavice, kde nedochází k nepřetržitému vytékání tmelu. Při naší zkoušce jsme měli k dispozici profesionální pistoli BCD 360, která fungovala výborně. Mohli jsme regulovat teplotu podle tmelu, řídit aplikované množství a dvě trysky na výběr (1mm a 3mm). Pistole má stojánek pro nutnou pozici při odkládání a je v plastovém kufru. Výhodou je možnost objednání náhradních dílů u profi pistolí.

TMEL: Thermelt tyčinky jsou standardně po 30cm v balení po 10 kusech jednoho odstínu. Ve speciálních sadách lze obdržet i namíchané 15cm kousky, které se skvěle hodí pro malopoužití. Všimli jsme si, že světlé tyčinky jsou více pružné a tmavší méně, je to dáno tvrdostí, na níž závisí i teplota. Ve většině případů je teplota 140°C pro mírně tvrdé a 160°C pro středně tvrdé. Barevná škála tyčinek je poměrně dobrá, zásadní odstíny jsme našli např. bílá, jasan, smrk, buk, dub, suk (medový částečně průhledný), ořech, mahagon atd. Když jsme potřebovali tyčinku zkrátit nožem, šlo to velice dobře, takže úpravy jsou rychlé a snadné.

Profi pistole ThermeltCHLADÍCÍ BLOK: Tmel je na bázi polymeru a pro ideální schopnosti a rychlost je nutné tmel po aplikaci IHNED zchladit kovovým předmětem. Jako ideální odvaděč tepla je hliník, který doporučujeme, ale lze použít jakékoliv železo poruce např. dláto, hoblík atd. Chlazení je řádově ve vteřinách podle velikosti a hloubky vyspravovaného otvoru, platí pravidlo čím větší poškození tím delší doba chlazení.

HOBLÍK: Velice užitečná věcička, měli jsme k dispozici malý ruční hoblík, který se dobře vedl a nedělal nám rýhy či nějaké další škody navíc. Určitě vyžaduje, alespoň trošku zručnosti, ale rychle jsme se naučili.

POSTUP: Postupovali jsme učebnicově, nanesli/natavili jsme tmel do poškozeného místa, ihned zchladili a nechali zatuhnout. Vše celkem jednoduché a překvapivě rychlé. Po vychladnutí jsme pomocí hoblíku přebytečný tmel odstranili a opravené místo přebrousili. Přebroušení musí probíhat celkem svižně, aby došlo k ohřátí tmelu a pojmutí dřevěného brusného prachu, který vytvoří optickou podobnost a připraví na kvalitní spojení s povrchovou úpravou např. barvy a oleje.

HODNOCENÍ: Jednoduchá a velice rychlá oprava poškozených míst surového dřeva. Opravené místo je tvrdé a pružné, nanášený tmel lepí takže nehrozí pozdější vypadnutí. Je potřeba dobře zvolit odstín, aby byl výsledek co nejlepší. Trochu horší je, potřeba v ideálním případě celou 30cm tyčinku zdělat, protože se hůře vytahuje z pistole (v návodu je NEDOPORUČOVÁNO!). Lze ji však odříznout třeba v půlce a dávkovat si. Fajnšmekři dokonce dokáží smíchat dva odstíny a vytvořit duhový vzhled. Pro nás určitě zajímavá věc, která umí zpříjemnit a zefektivnit práci v truhlárnách.

V případě, že Vás tato technika zajímá kontaktujte nás přes poptávkový formulář nebo telefonicky či e-mailem viz. kontakt.

Pracovní krok oprava suků pomocí THERMELT Pracovní krok oprava suků pomocí THERMELT Pracovní krok oprava suků pomocí THERMELT Pracovní krok oprava suků pomocí THERMELT Pracovní krok oprava suků pomocí THERMELT Pracovní krok oprava suků pomocí THERMELT Pracovní krok oprava suků pomocí THERMELT Pracovní krok oprava suků pomocí THERMELT Pracovní krok oprava suků pomocí THERMELT Pracovní krok oprava suků pomocí THERMELT Pracovní krok oprava suků pomocí THERMELT